петък, 16 май 2014 г.

Намерено в NET-а: Интервю с В.Тасков - консултант по здравословно хранене

  

Консултантът по хранене: Яжте след 11 и забравете за фитнеса



Валентин Тасков е независим консултант по профилактика на здравето чрез оптимално хранене,  нетрадиционна медицина и зонова терапия. Занимава се с геронтология - науката за  дълголетието.

- Господин Тасков, как един офицер от военно-въздушните сили като вас започва да се занимава  с науката за здравето?

- Дядо ми беше природен лечител. С науката за дълголетието се занимавам откакто се помня,  макар че от 1977 до 1999 г. бях офицер във военно-въздушните сили. Стори ми се много  егоистично само аз да съм здрав, а хората около мен да са болни, затова се захванах  по-сериозно с тази тема. Но здравето, както знаете, е индивидуална дисциплина. Иска се много  дух и осъзната воля, самодисциплина.

- Кои са основните правила, които трябва да спазваме, за да живеем здравословно?

- Правилата са най-общо казано пет и включват балансирано хранене, активно движение,  профилактика, позитивно мислене и здрав сън.

- Колко хора могат да изпълнят всички тези условия?

- Човешкият организъм по принцип е мързелив. Той иска да се движи по-най малкото  съпротивление. Вкарани сме в една матрица и за да излезем от нея, се иска воля и дух. Ако  искаш да подобриш здравния си статус, минаваш през три етапа. Първият е в нарушаването на  ленивия стереотип на живот. Вторият етап е, както казват китайците, да повториш нещата 21  пъти, за да ти станат навик. После вече е по-лесно. Но най-важен е третият етап, при който  започваш да се чувстваш все по-добре с всеки изминал ден. Тогава разбираш, че това е пътят,  истината и животът. Ти си вече индивидуалност, излязъл си от матрицата. Не те интересува  здравно-осигурителната система, аптеките, нито докторите.

- Как започва един ваш здравословен ден?

- Започвам сутрин с орална хигиена. Знаете ли какво е това?

- Миете си зъбите, предполагам...

- Не, това е жабуркането със зехтин, може и с нерафинирано олио от слънчоглед. После се пие  смес, аз я наричам елексир на здравето и дълголетието. В чаша топла вода поставяме супена  лъжица натурален ябълков оцет, 2-3 лъжички пчелен прашец, който трябва да е полифлорен, и  супена лъжица мед, добре е той да е тъмен, билков. Това нещо се пие сутрин след ставане и  вечер преди лягане. За да повишим ефекта, хубаво е предварително да приемем една чаена  лъжичка зехтин. Той размеква шлаките и ябълковият оцет по-лесно ги изчиства от организма. За  да захраня тялото още по-добре с качество, аз редувам зехтина с ленено, сусамено и тиквено  масло.

- Какви са техните свойства?

- Сусаменото дава масло дава калций, лецитин - храна за мозъка, цинк и магнезий. Това са  неща, които трудно можем да извлечем от обикновената храна. Лененото дава незаменима  комбинация от есенциални мастни киселини - омега 3, 6 и 9. Те не се съдържат само в месото.  Него почти съм го отрекъл. Тиквеното масло е много добра профилактика на простатата при  мъжете. През деня, за да влияем добре на киселинно-алкалния баланс, който е постоянно  застрашен и е зависим от лошата околна среда и непълноценното хранене и стреса, пием, както  са пили едно време нашите деди, т.нар. "жътварски таратор" - това е вода с ябълков оцет.  След като изпием тази течност, тичам всяка сутрин между 12 и 15 километра.

- Моля?

- Правилно чухте. Но тичането трябва да е бавно. Когато човек стои в покой, за една минута  през белия му дроб минават около 5 литра кислород. Когато се движи бавно, за същото време  минават 10-15 литра, а когато тича бавно, между 80 и 100 литра. Затова въздухът трябва да е  чист и човек да се движи сред природата. От тази гледна точка не препоръчвам фитнеса.

- Къде спортувате вие?

- Аз живея в Плевен и спортувам в Кайлъка - един каньон, който е с борови насаждения, гинко  билоба, липа - страхотно нещо. След като измина половината разстояние, правя тибетски  ритуали. Това са около час и половина упражнения - разтегателни, усукващи, дихателни. Стигал  съм по 180 лицеви опори наведнъж. До 100 е трудно, оттам нататък вече е лесно. Просто  организмът в един момент разбира, че това е положението. Самият мускул има памет, той си  знае, че трябва да изпълни определен норматив.

- Това не е ли вид изсилване?

- На колкото си години, толкова повторяемост в упражненията трябва да има, за да постигнеш  кондицията на младия човек. С всичко това създаваш огромни резерви на организма и ако  попаднеш в екстремални ситуации, тялото ти винаги може да се справи с тях. Това са  "изгубени" минути, които дават страхотна лихва във времето. Особено вълнуващо е да влизаш в  годините безкрайно здрав, в кондиция и по този начин да влияеш на другите. Всичко опира до  желание.

- Какво идва след това тонизиращо начало на деня?

- Нещо още по-тонизиращо. След като се върна, си правя контрастен душ. От него кръвният  поток започва да бушува. Студът е едно от направленията в геронтологията (науката за  дълголетието). Френски и американски учени са установили, че оптималната температура, при  която клетката има забавен метаболизъм и старее по-бавно, е между 4 и 6 градуса. Всяко  затопляне на организма забързва метаболизма и оттам клетката старее по-бързо. Хилядолетия  хората са живели само с една препаска в пещерите. Самата клетка има функцията на климатик.  Но съвременният човек се навлича с дрехи и тази функция на клетката е закърняла.

- А кога ще стигнем до закуската?

- Най-добрата закуска е да няма закуска. Повечето хора смятат, че тя трябва да е основното  хранене през деня. Дядо ми обаче казваше: Закуската трябва да се заработи. И започваше да се  храни след 11 часа. Ако хапнеш обилно сутринта, кръвта, вместо да отива в мозъка, когато той  е най-работоспособен, се придвижва към стомаха, за да смила храната.

- Каква диета препоръчвате?

- Препоръчвам монофазно хранене - не повече от 1-2 вида храни наведнъж. Привърженик съм и на  теорията за стоте мили. Това означава да приемате храни, които се отглеждат или растат в  радиус от сто мили от мястото, където сте роден. Вие наследявате ензимната система на дедите  си. Ако хапвате храна, която са приемали и те, организмът ви ще я усвои по-лесно. Максимата  "Аз съм това, с което се храня" за мен вече не е меродавна. Според мен тя би трябвало да  звучи така: "Аз съм това, което усвоявам от храната". Ако хапвате храни, които са яли вашите  баби, ще се чувствате много по-добре.

Няма коментари:

Публикуване на коментар

коледен подарък